Setkání s princem Edwardem aneb impulsy do dalšího života

Chlapec z Klokánku a princ Edward

Chlapec z Klokánku a princ Edward

Často se ptáme, co vše bude formovat děti, které k nám přicházejí a vrací se po čase do původních či náhradních rodin. Snažíme se jim připravit na dobu, kterou tráví v Klokánku, to nejlepší, co můžeme. Těší nás, že i další instituce nebo jednotlivci nám v tomto úsilí pomáhají. Jednou z nich je The Prague Britih School.

Tato škola zahrnuje mateřskou školku, základní školu a gymnázium a dlouhodobě spolupracuje s naším Klokánkem. Ale nejen sním. Studenti a žáci jsou kontinuálně připravováni na okamžiky života, kdy by silnější mohl pomoci slabšímu. Jak to dělají? Studenti mívají běžně praxi v mateřské škole, dochází do Klokánku, spolupracují s domovem seniorů Sue Ryder a azylovým domem Acorus. Děti z našeho Klokánku se účastní všech akcí, které se v PBS pořádají., jsou vždy doprovázeny nejen tetami, ale především studenty školy.

Před dvěma týdny jsme byli poctěni pozváním na návštěvu prince Edwarda. Chápeme to nejen jako poděkování za činnost všech zaměstnanců Klokánku, ale i jako výraz sounáležitosti Britské školy s posláním našeho zařítzení. 13.3. jsme se s dětmi předškolního věku účastnili návštěvy nejmladšího syna královny Alžběty. Uvědomovali jsme si, že nejde o běžnou záležitost, i když proběhne za běžného dne, při každodenní činnosti mateřské školy s obvyklým programem.

Hra v Britské školce. Co asi dětem zůstane ve vzpomínkách?

Hra v Britské školce. Co asi dětem zůstane ve vzpomínkách?

Tety malým účastníkům vysvětlily, s kým se v Mateřské škole PBS setkáme. Pro děti z Klokánku to není neznámé prostředí, jezdí tam poměrně často. Nelze nezaznament výtok čtyřleté Melanie. Když se dozvěděla, že uvidí prince, zeptala se: „A bude tam mít Popelku?“

Atmosféra ve školce při čekání na prince Edwarda byla skvělá. Všichni si hráli na prince a princezny. Do běžného programu se zapojily naše děti, doprovázené několika studenty 3. ročníku gymnázia. Školka je skvěla vybavená, některé komponety pro práci s malými dětmi nejsou v českých školkách obvyklé.

Když jsme viděli malé klokánky hrát si s dětmi jiných národností, které školku navštěvují, žádný rozdíl nebyl. Prostě děti, co si dovedou společně hrát, i když vzájemné „hatmatilce“ nerozumí. Jsou prostě jen šťastné.

Setkání sprincem Edwardem

Setkání sprincem Edwardem

O přímém setkání s princem Edwardem jsme nevěděli předem. Proto si velice vážíme improvizované iniciativy Matta Williamse, za zprostředkování. A co jsme princi řekli? Že nás těší možnost právě před ním studentům a jejich pedagogům poděkovat. Za kontinuální pomoc, nejen finační, zvlášť současném období existenčního ohrožení Klokánků, ale především za tu lidskou podporu. Pro vzácnou návštěvu jsme připravili obrázek – skřítka, který hlídá duhu pro štěstí. Průběh návštěvy zde.

Večer téhož dne jsme se pak už s celým Klokánkem zúčastnili nádherné velké akce školy The International Evening. Podrobnosti zde.

Je moc dobře, že děti z Klokánku mohou mít takové zážitky. I když třeba po půl roce odejdou do původní rodiny či náhradní. Nikdy nevíme, co vše zůstane uloženo v podvědomí, aby se pak v dospělosti najednou vynořilo jako motivující impuls do dalšího života. Třeba to budou právě okamžiky, kdy je studenti nosili na ramenou, nebo se objímali s princem Edwardem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.